Wątpisz, że jako spedytor zarobisz więcej? To porozmawiajmy o zarobkach

Według portalu pracuj.pl niemalże 96% spedytorów pracuje na umowę o pracę. To doskonały wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że już samo słowo spedytor niewiele mówi przeciętnemu użytkownikowi języka polskiego. Podobnie jest, jeśli zaczniemy mgliście tłumaczyć, czym taka osoba się zajmuje. Jeśli jednak wiesz, kim jest spedytor i co robi, już masz przewagę!  Teraz wystarczy już, że z niej skorzystasz…Kim jest spedytor?

Na początku warto byłoby jednak zastanowić się, kim jest spedytor oraz jakie są jego obowiązki, by móc je później przeliczyć na złotówki. Spedycja to nauka zajmująca się szeroko rozumianym przewozem dóbr. Spedytor jest więc osobą, która wie wszystko o sposobach i opłatach, a także o prawnych aspektach przewodu towarów z kraju do kraju czy miasta do miasta. Jest to osoba organizująca transport i kontrolująca jego właściwy przebieg.

Coś więcej o zarobkach?

Spedytorzy nie zarabiają mało, jednak niewiele osób zdecyduje się stwierdzić, że zarobki są bardzo duże. Wszystko tak naprawdę zależy od sposobu zatrudnienia i zwykle od marży za każdy kontrakt. Raport portalu pracuj.pl pokazuje, że średnie zarobki na tej posadzie w zeszłym roku wyniosły niecałe 5000 złotych brutto. Co ważne, pensja osoby zaczynającej pracę jest wyraźnie niższa, co jest dobrą podstawą do rozwoju branży. Minimalne zarobki nowicjuszy wahają się od 2300 złotych brutto do 2500 złotych brutto. Z kolei najwyższe uposażenie wyniosło niewiele mniej niż 10000 złotych brutto, a więc było już pensją dość pokaźną. Inny portal – praca.pl – w swoim podsumowaniu trzylecia pokazuje, że większość spedytorów nie zarabia mniej niż 2200 złotych brutto. Według tego badania zarobki maksymalne wynoszą 8000 złotych brutto, przy czym najlepsze są w Warszawie, Szczecinie i Gdańsku.

 

Pracuj.pl

Praca.pl

Średnie zarobki na stanowisku spedytora

4900 złotych brutto

4500 złotych brutto

Zarobki minimalne spedytora w Polsce

2300 złotych brutto

2200 złotych brutto

Zarobki maksymalne spedytora w Polsce

9800 złotych brutto

8000 złotych brutto

 

Gdzie płaci się najwięcej?

Jak pokazują badania serwisu pracuj.pl, największe zarobki w branży spedytorskiej otrzymuje się w województwach pomorskim, zachodniopomorskim oraz mazowieckim. Najwięcej, bo niemalże 5000 złotych brutto zarabia spedytor w Gdyni. Z kolei najniższe zarobki można zaobserwować na tym stanowisku w województwie lubelskim oraz kujawsko-pomorskim. Widać więc wyraźnie, że duże znaczenie dla zarobków ma miejsce, a właściwie dostęp do dodatkowego transportu morskiego. Ważną kwestią jest także wypłata premii. W tym zestawieniu spedytor wypada całkiem przyzwoicie, gdyż 36% pracowników otrzymuje premię co miesiąc.

Co by nie mówić o samych zarobkach, to instytucja spedytora będzie potrzebna zawsze, a już samo porównanie zarobków pokazuje, że jest to praca przyszłościowa. Dlatego branża spedytorska jest jedną z najlepszych do przebranżowienia się i dlatego tez zastanów się dobrze, czy nie warto zrobić pierwszego kroku.

Więcej na temat przyszłości zawodu spedytora: http://cargoschool.pl/2018/11/19/zawod-przyszlosci-spedytor/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *